Co to jest cewnikowanie przerywane?
Cewnikowanie przerywane to proces regularnego stosowania cewnika urologicznego w celu opróżniania pęcherza moczowego. Istnieje szereg przyczyn, które powodują, że dzieci nie mogą oddać moczu bez pomocy cewnika. Może to być spowodowane m.in. rozszczepem kręgosłupa (spina bifida) lub urazem rdzenia kręgowego. Pęcherz moczowy należy opróżniać tak często, jak przy prawidłowo funkcjonującym pęcherzu moczowym (4-6 razy dziennie), stosując cewnikowanie przerywane. SpeediCath® umożliwia opróżnianie pęcherza w momencie najbardziej odpowiednim dla dziecka i jego trybu życia.
Niniejszy artykuł pomoże odpowiedzieć na niektóre z najczęstszych pytań, jakie zadaje użytkownik oraz aby pomóc wprowadzić procedurę cewnikowania do codziennej praktyki.
Układ moczowy
Układ moczowy składa się z dwóch nerek, dwóch moczowodów, pęcherza moczowego, zwieracza i cewki moczowej. Zadaniem nerek jest filtrowanie krwi, aby usunąć z niej produkty przemiany materii. W ten sposób powstaje mocz. Mocz odpływa z nerek do pęcherza moczowego, gdzie jest przechowywany. Jeśli pęcherz moczowy nie będzie opróżniany wystarczająco często, mocz ulegnie niekorzystnym zmianom. Może to sprzyjać namnażaniu się bakterii i prowadzić do zapalenia pęcherza, zakażenia dróg moczowych a nawet uszkodzenia nerek.
Inne artykuły w kategorii
Cewnikowanie przerywane
Cewnikowanie przerywane ze SpeediCath
Cewnikowanie przerywane to proces regularnego stosowania cewnika urologicznego w celu opróżniania pęcherza moczowego.
Powłoka hydrofilowa
Nie wszystkie powłoki są takie same. Aby chronić błonę śluzową przed ryzykiem uszkodzenia, powikłaniami* i zakażeniami układu moczowego, pacjenci potrzebują powłoki, która pozostaje trwale połączona, gładka i nawilżona.
SpeediCath wyróżnia się na tle cewników. Po wyjęciu z opakowania jest gotowy do natychmiastowego użycia, bez konieczności dodawania wody lub lubrykantu, co umożliwia opróżnianie pęcherza moczowego w momencie dogodnym dla użytkownika. To sprawdzony i niezawodny wybór.
Dostępny jest w wersji z końcówką prostą (Nelaton) oraz ze skierowaną ku górze (Tiemann). Jest to typ cewnika zalecany dla mężczyzn i chłopców, u którychwystępują wskazania takie jak przeszkoda podpęcherzowa lub inne schorzenia, których konsekwencją może być powstawanie zwłóknień i innych powodów zwężenia światła cewki moczowej.
Korzyści ze stosowania SpeediCath:
- Gotowy do natychmiastowego użycia i łatwy w stosowaniu
- Minimalizuje ryzyko zakażeń dróg moczowych
- Gładki i wygodny w użyciu
- Preferowany przez użytkowników
Dowiedziono, że SpeediCath® znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych w porównaniu do cewników niepowlekanych oraz innych cewników z powłoką hydrofilową.1,2
Gładki i wygodny w użyciu
Cewniki SpeediCath posiadają wyjątkową, hydrofilową powłokę, która powoduje, że powierzchnia cewnika jest bardzo gładka i zapewnia jego wygodne wprowadzenie oraz łagodne usunięcie.3 Zmniejsza to siłę tarcia i zwiększa komfort użytkownika.
SpeediCath posiada także wypolerowane oczka, które minimalizują ryzyko uszkodzenia cewki moczowej.1,2 SpeediCath nie zawiera PVC i ftalanów, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia użytkowników.
SpeediCath® jest gotowy do użycia od razu po wyjęciu z opakowania. Dzięki unikalnej hydrofilowej powłoce działa bez potrzeby dodawania wody lub lubrykantu.
Łatwy w stosowaniu:
- SpeediCath jest zarówno szybki, jak i łatwy w użyciu.
- Zastosowanie specjalnego okrągłego uchwytu umożliwia łatwe otwarcie opakowania.
- Samoprzylepna naklejka sprawia, że cewnik pozostaje w miejscu, które jest najdogodniejsze dla użytkownika.
- SpeediCath można w razie potrzeby z łatwością połączyć z workiem do zbiórki moczu.
- Kolor złączki wskazuje rozmiar cewnika.
Zadawane pytania
Czy cewnikowanie jest bolesne dla mojego dziecka?
Nie. Twoje dziecko może czuć nieznaczny ucisk przy wprowadzaniu cewnika. Jeśli powoduje to u niego dyskomfort, lub jeśli masz trudność z wsunięciem cewnika, zrób krótką przerwę.
Poproś dziecko, by się zrelaksowało i wzięło głęboki oddech. Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli dziecko odczuwa ból podczas cewnikowania.
Co zrobić, jeśli po wyjęciu cewnika znajduje się na nim krew?
Pojedyncze kropelki krwi na cewniku nie są niczym zaskakującym. Jeśli są małe, a Twoje dziecko nie odczuwa bólu, nie ma się o co martwić. Jeśli jednak dochodzi do krwawienia lub Twoje dziecko odczuwa ból, porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką.
Czy mogę po prostu opróżniać pęcherz dziecka rano i wieczorem?
Nie. Powinieneś stosować się do zaleconego przez lekarza lub pielęgniarkę harmonogramu. Zasadniczo pęcherz powinien być opróżniany przynajmniej 4 do 6 razy dziennie.
Czy mogę podawać dziecku mniej płynów i rzadziej opróżniać mu pęcherz?
Nie. Bardzo ważne jest, by Twoje dziecko piło wystarczająco dużo płynów. Pomaga to zadbać o dobrą kondycję układu moczowego.
Co zrobić, jeśli mocz wygląda mętnie lub jest ciemny i pachnie inaczej niż zazwyczaj?
Może to świadczyć o tym, że Twoje dziecko ma infekcję. Skonsultuj to z lekarzem lub pielęgniarką.
Co zrobić, jeśli podczas cewnikowania mocz wypływa niekontrolowanie poza cewnikiem?
Należy skonsultować się z pielęgniarką lub lekarzem, być może to sygnał, że należy zmienić cewnik na kolejny, większy rozmiar
Upewnij się, że wiesz, w jaki sposób właściwie i bezpiecznie opróżniać pęcherz swojego dziecka.
Źródła:
1. Cardenas i wsp.: Przerywane cewnikowanie cewnikiem z powłoką hydrofilową opóźnia wystąpienie zakażenia dróg moczowych u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem rdzenia kręgowego: prospektywne, randomizowane, równoległe, wieloośrodkowe badanie.
PMR 2011; 3: str. 408-417.
2. De Ridder DJMK i wsp.: Przerywane cewnikowanie cewnikami z powłoką hydrofilową (SpeediCath) zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych u pacjentów z urazem rdzenia kręgowego: prospektywne, randomizowane, równoległe badanie porównawcze.
European Urology 2005 Vol. 48 (6), str. 991-995.
3. Stensballe J. i in. Cewniki z powłoką hydrofilową do cewnikowania przerywanego zmniejszają mikrourazy cewki moczowej: prospektywne, randomizowane, zaślepione badanie krzyżowe trzech różnych typów cewników.
European Urology 2005, tom. 48 (6) str. 978-983.